


BYD Sealion 6
₹ Price To Be Announced(Expected Price in India)
Expected Launch Date: December 2027
BYD Sealion 6 Key Specs
Fuel Type
Petrol
Seating
5
BYD Sealion 6 Key Specifications
Fuel Type
Petrol
Seating
5
BYD Sealion 6 Latest Updates
BYD Sealion 6 Variants & Prices
Filter By Fuel type & Transmission type| Variant Details | Expected Price | |
|---|---|---|
Sealion 6 Primium | ₹ Price To Be Announced* |
Sealion 6 Primium
₹ Price To Be Announced*
BYD Sealion 6 Overview
The latest global-spec BYD Sealion 6 comes with BYD’s DM-i plug-in hybrid tech, offering up to 324 hp and AWD in top variants. It gets a 15.6-inch rotating touchscreen, 12.3-inch digital cluster, panoramic sunroof, ADAS safety suite, wireless connectivity and EV-only range of around 90 km. In some newer 2026 market updates, BYD has also introduced improved battery packs and higher range figures for the newer Sealion 06 lineu
BYD Sealion 6 Specifications & Features
Sealion 6 Primium
Engine Specifications
Performance Specifications
Fuel Specifications
Dimensions
Wheels & Tires
Suspension, Brakes & Steering
Interior Specifications
Engine Specifications
| Engine Type | Electric |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Top Speed | 179 kmph |
| Regenerative Braking | |
| Fast Charging |
Performance Specifications
| Acceleration 0-100 (Kmph) | 5.9 |
Fuel Specifications
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1670 mm |
| Wheelbase | 2765 mm |
| Kerb Weight | 2100 Kg |
| Gross Weight | 2100 |
| Body Type | SUV |
Wheels & Tires
| Tyre Size | 235/50 R19 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
Suspension, Brakes & Steering
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Turning Radius | 6 m |
Interior Specifications
| Boot Space | 425 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
Engine TypeElectric
Transmission TypeAutomatic
Drive TypeAWD
Top Speed179 kmph
Regenerative Braking
Fast Charging
BYD Sealion 6 Brochure
Features, variants & pricing
• PDF • Official BYD document














